Bağımlılıkla Mücadele Protokolü
06 Kasım 2019


Kırıkkale'de sigara, alkol, madde gibi çeşitli bağımlılık yapıcı maddelerin tüketimini en aza indirerek önlemek ve sağlıklı bir toplum oluşturmak, bağımlıları hayata yeniden kazandırmak adına Kırıkkale Valiliğimiz önderliğinde İl Sağlık Müdürlüğümüz ve Cumhuriyet Başsavcılığımızın ortaklaşa yürüteceği projenin protokolü imzalandı. İmzaların ardından proje ortaklarınca Adalet Sarayında ‘Bağımlılıkla Mücadele Birimi’nin açılışı yapıldı. 

Türkiye genelinde yapılan araştırma çalışmaları ile projenin bir ilk olma özelliği birimin önemliliğini bir kat daha gözler önüne seriyor. Adalet Sarayında hizmete giren 'Bağımlılıkla Mücadele Birimi'nde İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı uzman ve yardımcı personeller görev yapacak. Protokol törenine Kırıkkale Valimiz Yunus Sezer, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ayaz, Adalet Komisyonu Başkanı Ramazan Akbal, Uyuşturucu Suçları İle Mücadele Bürosu Cumhuriyet Savcısı Tolga Hamit Eren, İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Uğur Tiftikçi, Yüksek İhtisas Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Sancar Serbest, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcımız Dr. Ümit Hafçı katıldı. 

Uyuşturucuya bulaşan kişilerin başlangıcından sonuna kadar takibini yapacaklarını ifade eden Kırıkkale Valimiz Yunus Sezer, bağımlılıkla mücadele birimiyle uyuşturucuya bulaşan kişileri bu illetten kurtulmak istediklerinde direkt buraya alacaklarını ifade ederek, "Bu illete bulaşan kardeşlerimize 'gel uyuşturucuyu bırak, biz devlet olarak ne gerekiyorsa yapacağız' diyeceğiz. Bu manada kurulan bir sistem, iki hafta oldu kurulalı, olumlu sonuçlar alınıyor. Sadece gönüllü olarak tedavi olan değil, ikna yoluyla rehabilitasyon sürecine aldığımız insanlar var. Bunun yanında Hayat Boşluk Kabul Etmez Projesi'ni çok aktif şekilde kullanmayı düşünüyoruz. Ondan sonra da istihdam sürecini başlatacağız. İnşallah olumlu sonuçlar alacağız. Bu işi sadece emniyet ya da jandarma nezdinde değil işin köküne ineceğiz. Herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Mücadele dediğimiz çok boyutlu bir mücadele” şeklinde konuştu. 

Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ayaz ise tüm yurtta bağımlılıkla mücadele konusunda bir komisyon oluşturulduğunu belirterek “Uyuşturucu kullandığı tespit edilen kişiler, bizlere intikal ettirildikleri takdirde şüphelilerin rızasını alarak yürütülecek olan birimimize rızaları doğrultusunda onları oraya yöneltip gerekli tedavilerini yapacağız. Şu ana kadar olumlu neticelerini alıyoruz. Bu kapsamda protokol hazırlandı. Tüm bağımlılara inşallah faydası olacaktır” ifadelerinde bulundu.

Ülke genelinde böyle bir çalışmanın olmadığını, bağımlı olduğu halde çeşitli nedenlerden dolayı halka ve tedaviye uzak kalan kişilerin birim personeli ile hem tespit hem tedavi işlemleri için büyük önem taşıyacağına dikkat çeken İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Uğur Tiftikçi, devlet olarak bağımlı olan gençlerin bu maddeden kurtulmaları için her imkanın seferber edileceğini belirtti. Tedavi olmak isteyenlerin ayağına biz gidelim sloganı ile yola çıkılarak tedavinin hemen gerçekleştiğe işaret eden İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Uğur Tiftikçi “Kurum olarak bizim bağımlılık birimimiz var. Burada genel olarak sigara, madde bağımlılığı, alkol ve teknoloji bağımlılığı gibi birimlerde hizmet vermekteyiz. Uyuşturucu kullandığı tespit edilen şüpheliler, adliyemize intikal ettiklerinde biz şüphelilerin rızasını alarak yine uyuşturucu suçları büromuzun yan tarafından oluşturduğumuz ve müdürlüğümüz tarafından işletilecek olan bağımlılıkla mücadele birimine rızaları doğrultusunda şüphelileri yönlendirip, tedavilerine hemen başlatmayı hedefliyoruz” dedi. 

 
  • Bağımlılıkla Mücadele Protokolü 1.jpeg
  • Bağımlılıkla Mücadele Protokolü 2.jpeg
  • Bağımlılıkla Mücadele Protokolü 4.jpg
  • Bağımlılıkla Mücadele Protokolü 3.jpeg