Organ Bağışı Eğitimleri
06 Kasım 2019

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı Sağlık Hizmetleri Başkanlığımız tarafından ilimiz genelinde bulunan çeşitli okullarda ve kamu kurum ve kuruluşlarında Organ Bağışı ile ilgili eğitim ve bilgilendirmeler gerçekleştirildi. 

Organa ihtiyaç duyma ihtimalinin organ bağışlama ihtimalinden yüksek olduğunun unutulmaması gerekildiği ifade edilen eğitimler sırası ile Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Kırıkkale Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, DEK Koleji, Polis Meslek Yüksek Okulu’nda gerçekleştirildi. Eğitimlerde bağışçılar tarafından gelen organ bağışı talepleri alındı. Gerçekleştirilen eğitimleri Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. Adem Yeni ile İl Sağlık Müdürlüğümüz Organ Bağışı Sorumlu Hemşiresi Nilgün Aygün verdi. Ayrıca Organ Bağışı ile ilgili bilgilendirmelerin daha geniş kitlelere ulaşması adına Kırıkkale Üniversitesi B Kapısı önünde stant açılarak öğrencilere görsel bilgiler sunuldu. 

Organ naklinin görevini yapamayacak kadar hasta organın yenisi ile değiştirilmesi işlemi olduğunu söyleyen İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Uğur Tiftikçi, canlı ve kadavradan alınan organların bir başka kişilerde hayat bulabileceğini ifade etti. Konu hakkında İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Uğur Tiftikçi “Canlıdan, hasta şahsın dördüncü dereceye kadar yakın akrabalarından; kadavradan ise beyin ölümü yoğun bakım şartlarında gerçekleşen kişilerden organ alınmaktadır. Yoğun bakım şartlarında diğer organlar 72 saat yaşatılabilir ve nakil bu esnada gerçekleştirilebilir. Diyanet işleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu;  06.03.1980 tarih ve 396 sayılı kararı ile, herhangi bir maddi çıkar söz konusu olmaksızın, organ naklinin caiz olduğunu bildirmiştir. 2238 sayılı yasaya göre 18 yaşını doldurmuş ve akli melekelere sahip her birey organ bağışı yapabilir. Organ bağışınızı size en yakın hastaneye, ehliyet alırken Emniyet Müdürlüğü’ne ya da İl Sağlık Müdürlüğü’ne yapabilirsiniz” dedi. 

 
  • Organ Bağışı Eğitimleri (2).jpg
  • Organ Bağışı Eğitimleri (3).jpeg
  • Organ Bağışı Eğitimleri (1).jpg
  • Organ Bağışı Eğitimleri (4).jpeg
  • Organ Bağışı Eğitimleri (2).jpeg
  • Organ Bağışı Eğitimleri (6).jpeg
  • Organ Bağışı Eğitimleri (5).jpeg
  • Organ Bağışı Eğitimleri (1).jpeg