overlay

26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı İle Mücadele GünüDünyada uyuşturucu kullanma alışkanlığında artış olması ve bunun insanlık için büyük bir tehdit oluşturduğu gerçeğinden hareket eden Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1987 yılında aldığı bir kararla, uyuşturucusuz temiz bir toplum hedefine ulaşma ve uluslararası alanda eylem ve iş birliğini güçlendirme konusundaki kararlığını vurgulamak amacıyla, 26 Haziran tarihini "Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü" olarak belirlemiştir. 

Uyuşturucu bağımlılığı: bağımlılık yapan bir maddenin ruhsal, fiziksel ya da sosyal sorunlara yol açmasına rağmen alımına devam edilmesi, bırakma isteğine rağmen bırakılamaması, maddeyi alma isteğinin durdurulamamasıdır. Uyuşturucu madde kullanımı  kişide biyopsikososyal problemlerin yanı sıra kamusal, hukuki ve idari sorunlara da yol açmaktadır. Uyuşturucu ile mücadelede yaşanılan coğrafyaya uygun olarak hazırlanmış etkin politikaların geliştirilmesiyle, uyuşturucu ile hiç tanışmamış kişilerin koruyucu, önleyici çalışmalar kapsamında yaşamsal becerilerini koruyabilmeleri sağlanabilir.  Uyuşturucu bağımlılığı tedavi edilebilir bir hastalıktır, özellikle tedaviye uyum gösteren ve tedavi motivasyonu yüksek olan kişilerde uyuşturucuyu bırakma oranı çok yüksektir.
İlimizde uyuşturucu madde kullanan kişiler İl Sağlık Müdürlüğümüz bünyesinde oluşturulan Sağlıklı Yaşam Merkezimize gelip yardım alabilirler; merkezimizden kendilerini bilgilendirmesini, yönlendirmesini isteyebilirler. Merkezimiz personeli gelen madde bağımlısı hastaları gerekli en yakın AMATEM (Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Araştırma Merkezi) ve ÇEMATEM (Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi) yönlendirilmektedir.

Madde kullanımı bırakmakta istekli olan bireyler “ Sağlıklı Yaşam Sınıfı ” faaliyetlerine katılmadan önce Yozgat, Çorum ve Ankara AMETAM merkezlerine tedavi amaçlı gönderilmektedir. Bu merkezlerde tedavi görmeyen bireyler bu sınıfa dahil edilmeden dışarıdan takip edilmektedir. 

Bu kapsamda;Projemizin başladığı 04.12.2014 tarihinden bu güne kadar 978 Aile kurumumuza müracaat etmiştir, müracaat eden bu kişilerden 397 kişi Yozgat AMATEM merkezine, Çorum AMATEM Merkezine ve Ankara AMATEM merkezinde yatarak tedavi olmuştur. Genel olarak 581kişi ayaktan tedavi olmuştur. 

Hayat Boşluk Kabul Etmez Projesi kapsamında 3 dönem Sağlıklı Yaşam Sınıfı oluşturulmuştur;
1.Dönem Sağlıklı Yaşam Sınıfı.
27 kişi dahil olmuştur. 5 kişi ise dışarıdan takip edilmiştir. Dönem sonunda ise 11 kişi maddeden uzaklaşmıştır. 
2.  Dönem Sağlıklı Yaşam Sınıfı.
26 kişi dahil olmuştur. 3 kişi ise dışarıdan takip edilmiştir. Dönem sonunda ise 15 kişi maddeden uzaklaşmıştır.
3.Dönem Sağlıklı Yaşam Sınıfı.19 kişi dahil olmuştur. 1kişi AMATEM tedavileri sonrası sınıfa dahil edilecektir. 1 kişi madde kullandığından dolayı TYP kapsamında işten çıkartılmış olup yeniden AMETAM tedavisi alması için yönlendirme yapılmıştır.

4.Dönem Sağlıklı Yaşam Sınıfı.
Projemizin ilimizde sürdürmüş olduğu başarılı sonuçlarının ardından sağlıklı yaşam sınıfımızın 20 kişilik 2 sınıf olabilecek şekilde yeniden düzenlenmesine başlanmıştır. Gençlerin maddeyi bırakıp rehabilite olmalarının yanında web tasarım atölyesi ve seramik resim atölyesinin açılmasıyla meslek öğrenerek sonunda sosyal hayata entegre olabileceklerdir.   

26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı İle Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında; uyuşturucu bağımlılığına dikkat çekmek ve halkın bu konuda bilinçlenmesini sağlamak amacıyla üstün gayretle çalışılmaktadır.

Dr. Feramiş Ender GÜNGÜNEŞ
İl Sağlık Müdürü