overlay

Her Şeyin Başı Sağlık, Sağlığın Başı Aşı


Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş, bu yıl 24-30 Nisan 2018 tarihleri arasında düzenlenmesine karar verilen Dünya Aşı Haftası nedeniyle açıklamalarda bulundu. Bu yılki temanın Sağlık, Aşıyla Koruma Altında teması ile gerçekleştirileceğine vurgu yapan İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş, “Her Şeyin Başı Sağlık, Sağlığın Başı Aşı” dedi. 

HIZLARDA BELİRGİN DÜŞÜŞLER 
Konu hakkında İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş “Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Komitesi tarafından 2005 yılında, aşılamanın desteklenmesini savunmak için başlatılan “Avrupa Aşı Haftası” ilk kez Ekim 2005 tarihinde gerçekleştirilmiştir. 2015 yılından itibaren ise bu etkinlikler “Dünya Aşı Haftası” adı altında düzenlenmektedir. Başlangıcından bu yana “Aşı Haftası” etkinliklerinin hepsine Ülkemiz de katılmıştır. Bu yıl Dünya Sağlık Örgütü tarafından 24-30 Nisan 2018 tarihleri arasında düzenlenmesine karar verilen   “Dünya Aşı Haftası”  Ülkemizde “Sağlık, Aşıyla Koruma Altında” teması ile gerçekleştirecektir. Ülkemizde 1981 yılından bu yana yürütülen Genişletilmiş Bağışıklama Programı (GBP) kapsamında başarılı çalışmalar yapılmıştır. Aşılama kapsayıcılık hızları gittikçe yükselmiş bağlı olarak aşı ile korunulabilir hastalıkların morbidite ve mortalite hızlarında belirgin düşüşler olmuştur. 

5 YAŞ ALTI ÇOCUKLAR TESPİT EDİLMELİ 
“Bununla birlikte ulusal GBP hedeflerimize ulaşılması, ulaşılan hedeflerin sürdürülmesi için her çocuğun hayata sağlıklı bir başlangıç yapmayı hak ettiği kabul edilerek bağışıklamanın önemi konusunda farkındalık yaratmak ve hayatın her aşamasında aşılamanın önemi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için bağışıklama çalışmalarının güçlendirilmesi ve her yaştan insanın korunmasını sağlamak hedeflenmelidir. Bu yıl da aşılama konusunda sağlık personelinin duyarlılığının ve toplumun farkındalığının arttırılması yolu ile öncelikle; Eksik aşılı ve aşısız 5 yaş altı çocukların tespit edilerek aşılarının tamamlanması, Okul aşısı uygulamalarının titizlikle devam etmesi, aşısı herhangi bir sebeple yapılamayan çocukların aşılarının tamamlanması” şeklinde konuştu. 

ÜCRETSİZ YAPILIYOR 
Sözlerini devam ettiren Güngüneş “Ülkemizde bulunan düzensiz göçmenlerin 5 yaş altı nüfusunun aşılarının kayıt altına alınması, aşısız ve eksik aşılı olanların aşılarının tamamlanması, Göçmenlere yönelik okul çağındaki çocuklara aşılama çalışmalarının yapılması, Göçmenlere yönelik gebe tetanozu ve risk grubu aşılarının yapılması, Aşı ile önlenebilir hastalıklar açısından risk altındaki gruplara yönelik aşı uygulanmalarına devam edilmesi, Sağlık çalışanlarının gerek kendilerinin hastalıklardan korunması gerekse hizmet sundukları hastalara ve ailelerine hastalığı bulaştırma risklerinin ortadan kaldırılması amacıyla aşılanmaları özellikle önemlidir. Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü ve Toplum Sağlığı Merkezleri tarafından danışmanlık hizmeti verilmektedir. Aşılama hizmetleri Aile Sağlığı Merkezlerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır. Aşı haftası boyunca eksik aşılı çocukların aşıları tüm Aile Sağlığı Merkezlerinde yapılacaktır” dedi.